قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / دوره‌های آموزشی / سمینار آموزشی “آشنایی با سازمان نظام مهندسی ساختمان” در انجمن‌ علمی‌ مهندسی عمران برگزارشد.

سمینار آموزشی “آشنایی با سازمان نظام مهندسی ساختمان” در انجمن‌ علمی‌ مهندسی عمران برگزارشد.

سمینار آموزشی “آشنایی با سازمان نظام مهندسی ساختمان” به همت انجمن علمی مهندسی عمران و با همکاری سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان‌رضوی در روز سه­‌شنبه ۲۵ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ ساعت ۱۰ صبح در محل سالن آمفی‌تئاتر دانشگاه  برگزار گردید. هدف از برگزاری این سمینار، معرفی خدمات سازمان نظام مهندسی ساختمان، ایجاد آشنایی با شرایط عضویت و توضیح مسئولیت‌های حقوقی فرد صاحب پروانه‎ی اشتغال‌به‌کار برای دانشجویان گروه مهندسی عمران و معماری اعلام شد.

در ابتدای مراسم، پس از تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران، جناب آقای دکتر گل‌محمدی، معاون محترم مالی و اداری دانشگاه و عضو هیات‌علمی گروه مهندسی عمران، به نیابت از جناب آقای دکتر فتحی، ریاست محترم دانشگاه، در جایگاه حاضر شدند و بیانات خود را ارائه فرمودند.  ایشان با ارائه‌ی توضیحاتی پیرامون آینده‌ی شغلی و بازار کار، فرصت‌های شغلی‌‌ای که مهندسین عمران و معماری می‌توانند در ارتباط با صنعت و صاحبان کار دولتی و خصوصی داشته باشند را برشمردند.

پس از ایشان، جناب آقای مهندس آزمون، رئیس محترم دفتر نمایندگی سازمان نظام مهندسی ساختمان در شهرستان تربت‌حیدریه، به بیان توضیحاتی پیرامون خدمات سازمان نظام مهندسی ساختمان به مهندسین عمران و معماری پرداختند. سپس با ذکر نکاتی درباره‌ی ابعاد و نحوه‌ی همکاری با دفتر نمایندگی در شهرستان، قول مساعدت جهت همکاری برای معرفی محل‌های مناسب کارآموزی و کمک به بازدیدهای علمی از پروژه‌های ساختمانی کلان سطح‌ شهرستان را ابراز فرمودند.

جناب آقای مهندس وکیلی، مشاور محترم حقوقی سازمان نظام مهندسی ساختمان، بیانات خود را با معرفی اهداف تشکیل سازمان نظام مهندسی ساختمان آغاز نمودند و سپس به تشریح شرایط لازم برای عضویت در سازمان نظام مهندسی ساختمان و نحوه‌ی کسب پروانه‌ی اشتغال‌به‌کار پرداختند. ایشان با توضیح مسئولیت‌های حقوقی و قضایی فرد صاحب پروانه اشتغال‌به‌کار، به ذکر نکات کاربردی در رابطه با تعامل با دفترهای حقوقی و شرکت‌های مهندسین مشاور و مجری پرداختند. ایشان در پایان بیانات خود، اشاره‌ی مختصری به نحوه‌ی محاسبه‌ی حق‌الزحمه‌ی خدمات مهندسی و برآوردی از میانگین درآمد سالیانه و ضوابط مرتبط با آن داشتند. رئوس مطالبی که ایشان ارائه فرمودند به شرح زیر است:

 • معرفی اهداف تشکیل سازمان نظام مهندسی ساختمان؛
 • ارائه­‌ی مختصری از نظامات اداری سازمان؛
 • نحوه‌­ی عضویت در سازمان و نحوه‌­ی اخذ پروانه‌­ی اشتغال­ به­‌کار؛
  • شرایط اخذ پروانه­‌ی اشتغال ­به‌­کار؛
  • معرفی آزمون­های ورود به پایه (مهندسی عمران و معماری)؛
 • ارائه­ی مختصری از تفاوت مهارت­های مختلف در پروانه­‌ی اشتغال­ به­‌کار؛
  • مهندسی عمران (محاسبات/ نظارت/ اجرا)؛
  • معماری (طراحی/ نظارت/ اجرا)؛
 • معرفی مختصری از مسئولیت­‌های حقوقی و قضایی صاحب پروانه‌­ی اشتغال­‌به­‌کار در هر مهارت؛
 • توضیح مختصری از میزان حق‌الزحمه‌ی خدمات مهندسی در مهارت­‌های مختلف بر اساس آخرین دستورالعمل مصوب سازمان نظام مهندسی ساختمان.

در پایان، پرسش و پاسخ با دانشجویان حاضر در جلسه برگزار شد که جناب آقای مهندس آزمون، رئیس محترم دفتر نمایندگی سازمان نظام مهندسی ساختمان در شهرستان تربت‌حیدریه، و جناب آقای مهندس وکیلی ، مشاور محترم حقوقی سازمان نظام مهندسی ساختمان، به سوالات حضار پیرامون ضوابط عضویت در سازمان نظام مهندسی و مسئولیت‌های حقوقی در قبال اخذ پروانه‌ی اشتغال‌به‌کار پاسخ دادند.

به رسم یادبود به دانشجویان حاضر در جلسه یک عدد سررسید نفیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استاد خراسان رضوی، یک عدد کتاب “کنترل ارتعاش سازه‌ها” که توسط انتشارات سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان رضوی به چاپ رسیده است و آئین‌نامه‌ی “اصول اخلاق‌ حرفه‌ای و نظام‌نامه‌ی رفتار حرفه‌ای اخلاقی در مهندسی ساختمان” تقدیم شد.

انجمن علمی مهندسی عمران لازم می‌داند از حمایت و پشتیبانی سخاوت‌مندانه‌ی جناب آقای مهندس آزمون، رئیس محترم دفتر نمایندگی سازمان نظام مهندسی ساختمان در شهرستان تربت‌حیدریه، و جناب آقای مهندس مهردوست، معاون محترم آموزش و پذیرش سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان رضوی، که صمیمانه حامی برگزاری این سمینار آموزشی بودند، در کمال احترام تشکر و قدردانی نماید.

 

درباره ی

یک دیدگاه

 1. تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایت ها هستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *